Ogrodnictwo

#

Uporządkuj swój ogród - bądź eko!

  • 25 sierpnia 2021

 Wiosna jest już blisko. Już teraz, przy sprzyjającej pogodzie, możemy rozpocząć prace porządkowe w ogrodzie. Należą do nich grabienie, przycinanie, usuwanie roślin okrywowych, przeglądanie roślin. Podczas tych prac porządkowych może powstać wiele odpadów. Są one w większości organiczne i mają niewielki wpływ na środowisko. Pytanie brzmi, jak można właściwie zagospodarować odpady ogrodowe, aby nie szkodziły przyrodzie? Czy możliwe jest odzyskiwanie lub recykling odpadów ogrodowych? Są to ważne pytania, na które należy odpowiedzieć. Rodzaje odpadów ogrodowych Po zimie jest wiele do posprzątania. W pierwszej kolejności zgrabiamy wszystkie zanieczyszczenia z trawnika, rabat i grządek. Nie należy pozostawiać w ogrodzie liści zwianych przez wiatr, połamanych gałęzi czy suchych źdźbeł trawy. Następnie można przystąpić do odchwaszczania i oczyszczania ogrodu. Po ustąpieniu mrozu usuwamy zimowe okrycia. Następnie oceniamy ich stan po zimie. Niektóre drzewa i krzewy mogą wymagać cięcia pielęgnacyjnego lub oprysku, a inne nawożenia lub oprysku. W przypadku tych pierwszych powstają odpady w postaci liści, połamanych gałęzi oraz chwastów, mat słomianych, słomy i gałązek, a także chwastów, słomy, chwastów i chwastów z przycinania drzew i krzewów liściastych oraz owocowych.

W jaki sposób można pozbyć się tego rodzaju odpadów?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się tego typu odpadów. Istnieje wiele sposobów na zagospodarowanie odpadów ogrodowych. Warto rozejrzeć się za kompostownikiem, jeśli jeszcze go nie posiadamy. Naszym faworytem jest kompostownik drewniany. Zyskujemy również źródło naturalnego nawozu, którym możemy wzbogacić naszą glebę. Nie wolno go stosować do roślin, które zostały już posadzone lub tych z oznakami choroby, larwami szkodników czy chwastami. Odpady roślinne można oddać do gminy, jeśli nie mamy kompostownika lub nie chcemy go mieć. Domy jednorodzinne powinny być wyposażone w worki na odpady ulegające biodegradacji (zwykle brązowe) i szczegółowe informacje o tym, jakie odpady należy do nich wrzucać. Ogrodnicy często borykają się z problemem zagospodarowania odpadów po roślinach porażonych przez chorobę. Powinny być one spalane, ale w praktyce, zwłaszcza w okresach, gdy smog jest stałym towarzyszem, może to budzić spore kontrowersje. Tego typu odpadów nie można umieszczać w kompostowniku ani w workach na odpady biodegradowalne. Niektóre gminy oferują worki chroniące rośliny zainfekowane przez chorobę. Worki te są następnie zabierane na wysypisko, gdzie mogą być bezpiecznie usunięte. Jest to jedyna bezpieczna opcja w tej chwili. Gałązki z przycinanych drzew liściastych i owocowych można wykorzystać do produkcji drewna opałowego do kominka. Przed użyciem należy je odpowiednio wysezonować. Wysoka wilgotność jest cechą charakterystyczną dla świeżego drewna. Może być ona nie tylko szkodliwa dla wartości opałowej procesu spalania, ale również może powodować uszkodzenia kominka i zanieczyszczać nasze środowisko. Drewutnia powinna być przez jakiś czas wykorzystywana do przechowywania gałęzi ściętych drzew. Nie zaleca się spalania w kominku drewna iglastego. W tym artykule dowiemy się więcej o tym, jak sezonować drewno do palenia w kominku. Odpady niebezpieczne w ogrodzie: Ten rodzaj odpadów wymaga specjalnego traktowania. Opakowania po środkach ochrony roślin muszą być odpowiednio zutylizowane. Należy je zwrócić do miejsca, w którym produkt został zakupiony. Sklep ma obowiązek przyjąć opakowania i oddać je do podmiotu zajmującego się utylizacją tego typu odpadów. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do poważnego skażenia środowiska.

Elektrośmieci - Jak pozbyć się zepsutej kosiarki do trawy?

Sprawdźmy, czy w naszej gminie będzie zorganizowana zbiórka elektroodpadów. To właśnie tam powinny trafiać uszkodzone urządzenia i sprzęt ogrodniczy. Czasami takim zbiórkom towarzyszą ciekawe akcje, podczas których oddane elektroodpady można zamienić na rośliny. Kącik z koszem na śmieci nie musi być straszny. Porozmawiajmy teraz o lokalizacji kosza na odpady ogrodowe. Zwykle znajduje się on z przodu domu, w pobliżu bramy wjazdowej. Jego wygląd często nie jest zbyt atrakcyjny. Nie musi jednak wyglądać w ten sposób. Rozwiązaniem jest drewniana obudowa kosza na śmieci. Dzięki niej możemy ukryć nieestetyczne plastikowe pojemniki. Kosz na śmieci jest ukryty w taki sposób, że nie psuje stylu ogrodu. Chroni również śmieci przed deszczem, wiatrem i słońcem, które mogą potęgować powstawanie brzydkich zapachów. Natura i jej pielęgnacja powinna być priorytetem dla każdego ogrodnika. Osoby, które kochają rośliny, często troszczą się również o środowisko naturalne. Warto zadbać o to, aby być ekologicznym w swoim ogrodzie. Nie ulega wątpliwości, że właściwa gospodarka odpadami w ogrodzie może mieć znaczący wpływ na środowisko, w którym żyjemy. W naszym artykule proponujemy proste rozwiązania, które ogrodnicy mogą wprowadzić w życie. Natura to wspaniałe źródło piękna i obfitości.