Ogrodnictwo

#

Jak chronić staw ogrodowy zimą?

  • 25 grudnia 2021

Autor gościnny Ricky Peterson

Miesiące zimowe mogą być ciężkim okresem dla dzikiej przyrody, a w szczególności dla ryb żyjących w stawie ogrodowym.

Na szczęście ryby w stawie są dość odporne i mogą przetrwać zimę bez większego wkładu z Twojej strony. Jest jednak kilka rzeczy, które należy zrobić, aby pomóc rybom i roślinom ponownie rozkwitnąć na wiosnę.

Utrzymuj staw ogrodowy w stanie wolnym od lodu

W miesiącach zimowych życie w stawie praktycznie zamiera, ponieważ ryby zapadają w hibernację, a rośliny przestają rosnąć aż do powrotu wiosny. Nie będą one potrzebowały tak dużo tlenu jak zwykle - ale będą go potrzebowały. Jeśli staw pokryty jest lodem, tlenu będzie brakować, a szkodliwe gazy zostaną zamknięte w wodzie.

Jeśli staw ogrodowy ma co najmniej trzy stopy głębokości, istnieje szansa, że nie zamarznie, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować. Istnieje kilka sposobów na to, aby staw pozostał wolny od lodu:

  • Jeśli staw ogrodowy zamarznie, umieść na nim patelnię pełną gorącej wody, aby wytopić otwór. Powinna to być wystarczająca przestrzeń wolna od lodu, aby zapewnić rybom i roślinom dostęp do niezbędnego tlenu.
  • Ogrzewany odmrażacz wykona to zadanie za Ciebie - unosi się na powierzchni wody i utrzymuje wokół siebie wystarczająco ciepłą temperaturę, aby zapobiec tworzeniu się lodu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli zamierzasz przebywać poza domem.
  • Aby zapobiec tworzeniu się lodu, może wystarczyć również utrzymywanie pompy stawowej w ruchu, choć należy rozważyć zmniejszenie przepływu wody do około 50%, jeśli pompa posiada taką funkcję.

Przykryj staw ogrodowy

Pokrywy do stawu pozwolą Państwu ochronić staw przed śniegiem i gruzem, ale jednocześnie zablokują bardzo potrzebne dla życia w stawie źródło światła. Alternatywą jest siatka, która pozwala na oczyszczenie stawu z zanieczyszczeń, a jednocześnie umożliwia dostęp światła do roślin. Nie ochroni ona jednak przed śniegiem, dlatego jeśli śnieg osiądzie na stawie, gdy jest on pokryty lodem, należy go szybko usunąć, ponieważ spowoduje to również odcięcie roślin od źródła światła.

Usuwanie materii organicznej

Oczyszczenie stawu ogrodowego z obumarłych liści i listowia nie tylko zaoszczędzi nam pracy na wiosnę, ale także przyczyni się do zapewnienia dobrej jakości wody w stawie. Nadmiar materii organicznej rozkłada się i dodaje do wody azotanów - z tego powodu warto również pozbyć się części osadu z dna stawu, który zawiera odchody ryb i gnijące rośliny. Rozsądna jest również częściowa podmiana wody.

Przestań używać filtra do oczka wodnego

Nie mówimy tu o aplikacji Instagram w Twoim telefonie, ale o filtrze do oczka wodnego, który może się zepsuć w zamarzniętej wodzie. Twoje ryby i rośliny nie będą go tak naprawdę potrzebować w miesiącach zimowych, ponieważ ich aktywność jest ograniczona, ale wiosną będą go potrzebować ponownie - a jeśli się zepsuje, będziesz musiał wydać pieniądze na nowy. Filtr UV jest szczególnie ważny do usunięcia, ponieważ tuleja kwarcowa jest bardzo delikatna.

Miej oko na swoje rośliny

Należy sprawdzić, jakie odmiany roślin znajdują się w stawie ogrodowym i czy nie są wrażliwe na mróz, ponieważ w najzimniejszych miesiącach należy je ewentualnie usunąć. Na przykład odporne lilie wodne należy umieścić w głębszych partiach stawu, natomiast odmiany niewrażliwe na mróz należy przykryć i przechowywać w chłodnym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Wszystko to należy zrobić przed nadejściem zimy.

O autorze: Ricky Peterson jest ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa i jest doradcą ds. akwatyki w Swallow Aquatics, Great Britain's #1 Aquatics Experts.