Porady

#

Jak zaprojektować wnętrza ogrodowe z wykorzystaniem stref

  • 13 września 2021

Ogród można podzielić na strefy, aby łatwiej było go wykorzystać w pełni jego potencjał. Ogród można podzielić na strefy, które służą konkretnym celom. Pomaga to utrzymać go w porządku i maksymalizuje jego potencjał. W ogrodzie są trzy strefy, które możemy rozbudowywać, powielać i dostosowywać do własnych potrzeb. Strefa reprezentacyjna, strefa relaksu i strefa ekonomiczna są najważniejsze.

Co powinna zawierać każda z tych stref?

Jak ją zaplanować. Ten artykuł pokaże Ci jak je zaplanować i gdzie ich szukać. Dlaczego warto zadbać o strefy w swoim ogrodzie? Każdy ogród powinien mieć swoje własne strefy. Z każdej z nich będziesz mógł korzystać bardziej efektywnie, jeśli wyznaczysz w nim miejsce do wypoczynku, zabawy lub pracy. Każda strefa musi być też połączona z pozostałymi, co da jej poczucie harmonii i elegancji. Ogród za domem Ogród, w którym wydzielone są strefy, jest funkcjonalny i wygodny. Palenisko w domu Strefy mogą być podzielone wyraźnymi granicami lub ażurowymi zasłonami. Podział na strefy jest ważny przede wszystkim ze względów funkcjonalnych. Taki podział pozwala nam uniknąć problemów, takich jak zasłanianie nieprzyjemnych widoków z naszego kompostownika czy suszenie prania, gdy mamy tylko gości. Oddzielenie strefy biernego wypoczynku od tej aktywnej daje nam trochę wytchnienia, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Percepcję ogrodu można poprawić poprzez wydzielenie wnętrz ogrodowych. Nawet w najmniejszych ogrodach takie wydzielenie może zaskoczyć odbiorcę i sprawić, że wyda się on większy niż jest w rzeczywistości. Jak wydzielić wnętrza ogrodowe? Jedną ze stref jest reprezentacyjna część ogrodu. Może ona przybierać różne formy. Najczęściej jest to nasz ogród frontowy. To miejsce, które służy jako nasza wizytówka. Wita gości i stanowi świadectwo o nas. Ważne jest, aby wyglądał dobrze, ponieważ jest często oglądany i oglądany. Wejście do domu Podjazd do ogrodu frontowego. Ogród od frontu posiada ogrzewanie promiennikowe. Ten ogród jest naszą wizytówką. Warto postawić tu rzeźbę lub fontannę. W ogrodzie frontowym możemy ustawić donice z okazałymi roślinami, które stworzą reprezentacyjne wejście do domu. Planując strefę wejściową, warto zastosować przyciągające wzrok elementy i rośliny. Efekt "wow" to główny cel ogrodu frontowego. Chcemy, aby nasi goście byli zaskoczeni. Dobrym pomysłem jest umieszczenie oświetlenia, posągu lub fontanny na podwórku frontowym. Sprawi to, że będzie on bardziej interesujący. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie rośliny. W małym ogródku frontowym nie ma zbyt wielu roślin, dlatego ważne jest, aby wybrać gatunki ozdobne. Rośliny, które są piękne przez więcej niż jeden sezon powinny być zgrupowane razem. Liście są najbardziej widoczne na krzewach i drzewach, więc łatwo jest wybrać gatunki z elementami dekoracyjnymi. Należy również pamiętać o porach roku i tak zaplanować nasadzenia, aby na przednim podwórku zawsze coś kwitło. Przedni ogród można ponownie uatrakcyjnić jednym okazem, który jesienią diametralnie zmienia kolor. Zimą na tle białego śniegu doskonale prezentują się rośliny cięte i te z kolorową korą.

Jakie gatunki warto wybrać?

Warto też pomyśleć o klonie palmowym i innych krzewach ozdobnych - pęcherznicy i niecierpku, wspaniałych krzewach, które będą zachwycać kwiatami i kilkoma odmianami o kwiatach - hortensjach i kalinach, bukszpanach i cisach. Z bylin dobrze sprawdzają się Doorenbos i Youngii. Najlepiej jednak wybrać gatunki niewymagające, które nie są podatne na choroby. Polecamy rozchodniki, trawy ozdobne i wieloletnie, a także skalniaki, ciemierniki i pnącza, takie jak powojniki i bluszcze winogronowe. Nie musisz mieć dużego ogrodu przed domem. Jeśli nie mamy czasu lub energii na jego pielęgnację, lepiej go nie mieć. Nie zapominajmy o wyborze gatunków, które mogą wyglądać świetnie nawet wtedy, gdy nie są dobrze utrzymane. W skład ogrodu frontowego wchodzi zarówno bruk, jak i rośliny. W tej roli najlepiej sprawdzają się materiały odporne na czynniki zewnętrzne i łatwe w utrzymaniu. Betonowa kostka brukowa to najlepsza opcja na ścieżkę. Jest ona twarda, gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Ścieżka powinna być wyraźna, prosta i bezpieczna. O czym należy pamiętać w strefie reprezentacyjnej? To wnętrze pozwala nam na postawienie wysokich murów i żywopłotów. Jest to strefa, z której chcemy być dumni, dlatego ogrodzenie nie powinno zasłaniać frontowego ogrodu. Sprawdź też nasz artykuł o tym, jak urządzić frontowe podwórko. Strefy w ogrodzie - strefa odpoczynku Przestrzeń odpoczynku to miejsce, w którym możemy poczuć się zrelaksowani.

Jak zaplanować strefę relaksu?

Warto stworzyć dwa pomieszczenia relaksacyjne. Jeden do wypoczynku biernego, a drugi do wypoczynku aktywnego. Drewniany ogródek ustawiony na trawniku to świetne miejsce do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Strefa relaksu na drewnianym pomoście Drewniany plac zabaw z ławkami i stołami Drewniany plac zabaw ze zjeżdżalniami Rozbudowany drewniany plac zabaw Rodzice powinni widzieć miejsce wypoczynku dzieci ze swojego tarasu. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią lokalizację dla miejsca odpoczynku. Taras, na którym chcemy odpocząć powinien mieć dobrą ekspozycję na słońce. Czy wolimy słońce o poranku czy cień? Zwracamy również uwagę na to, aby nasz odpoczynek był z dala od ruchliwych dróg i ogrodzeń. Pomaga nam to zachować prywatność. Żywopłot, drewniane panele ogrodzeniowe lub dywan z technorattanu mogą pomóc w zachowaniu prywatności. Można też posadzić gęsto rośliny ozdobne. Przeczytaj też nasz artykuł Jak chronić się przed sąsiadem. Nad strefą wypoczynkową można umieścić duży parasol. Ważne jest, aby druga strefa aktywnego wypoczynku znajdowała się w widocznym z tarasu miejscu. Dzięki temu będziemy mogli się zrelaksować i mieć oko na dzieci podczas wypoczynku. Place zabaw dla dzieci powinny znajdować się w miejscu przynajmniej częściowo zacienionym. Pozwoli im to na bezpieczną zabawę w letnie upały. Zwracamy również uwagę na otoczenie - np. bliskość przewodów, zbiorników wodnych, czy ruchliwej ulicy lub ogrodzenia. Jeśli jesteśmy zmuszeni umieścić plac zabaw tuż przy płocie lub w pobliżu innego niekorzystnego elementu warto zamontować dodatkowe ogrodzenie, zwłaszcza jeśli dzieci są małe. Niski drewniany płotek może zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i spokój dorosłym. Strefa odpoczynku powinna zachęcać do relaksu, natomiast strefa zabawy powinna być bezpieczna i odporna na uszkodzenia. Rośliny relaksujące powinny być pachnące i wypełniać powietrze olejkami eterycznymi. Byliny takie jak lawenda, szałwia i lilie mają przyjemne zapachy, a floks jest byliną, która wydziela przyjemny aromat. Robinia, jaśmin i lilak to przykłady krzewów, które mają pachnące kwiaty. Możesz także dodać coś, co ukoi Cię szumem liści - wierzby, trawy ozdobne i brzozy o giętkich łodygach.