Ogrodnictwo

#

Jak wyhodować żywy płot i ekologiczne powody, dla których warto w niego zainwestować

  • 24 kwietnia 2022

Autor gościnny Martin Powell.

Wraz z coraz mniejszymi rozmiarami działek, ogrodzenia stają się ważnym elementem domów. Pomagają one chronić prywatność każdego domu i pozwalają cieszyć się poranną kawą bez widoku sąsiadów z pierwszego rzędu. Tradycyjne ogrodzenia mogą jednak sprawiać wrażenie bardzo ograniczających, zwłaszcza w przypadku mniejszych przestrzeni. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych rozwiązań w zakresie ogrodzeń, a jednym z nich jest żywe ogrodzenie. Poznajmy więc podstawy uprawy żywego ogrodzenia i dowiedzmy się, dlaczego jest ono lepszą alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń.

Jak założyć żywe ogrodzenie

Żywy płot to stały żywopłot, który służy do tego samego celu, co płot produkowany. Wykorzystuje rośliny i drzewa w celu zapewnienia prywatności, bezpieczeństwa i wyraźniejszego wyznaczenia granic. Osoby zastanawiające się nad uprawą żywego ogrodzenia muszą wziąć pod uwagę wiele kwestii. Po pierwsze, można to zrobić na różne sposoby. Rodzaj żywego ogrodzenia zależy od dwóch czynników: rodzaju roślin, które łatwo rosną w danym regionie, oraz konfiguracji trawnika. Ważne jest, aby wcześniej przeprowadzić badania dotyczące obu tych czynników. Pomocne jest także określenie wysokości ogrodzenia, aby można było precyzyjnie obsadzić trawnik w zależności od potrzeb. Na przykład w niektórych sytuacjach już jedno drzewo jarzębiny lub brzoza rzeczna zapewniają odpowiednią osłonę.

Architekt krajobrazu J'Nell Bryson sugeruje, aby w celu uzyskania bardziej naturalnego efektu zainstalować grupę roślin w celu utworzenia zarośli. Rozmieszczanie różnych roślin sprawdza się lepiej niż sadzenie jednego rodzaju roślin w rzędzie. W ten sposób można uniknąć utraty całego żywego ogrodzenia w przypadku ataku szkodników lub choroby. Bryson twierdzi również, że zarośla są atrakcyjne, ponieważ dodają głębi i wymiaru dzięki różnym wysokościom, kolorom i fakturom.

Alternatywne rozwiązania dla żywych ogrodzeń

Jeśli ogrodnicy nie chcą hodować żywego ogrodzenia od podstaw, istnieje wiele opcji, które wykorzystują ekologiczną podstawę. Ekrany ogrodowe wykonane z naturalnych materiałów wykorzystują surowce bardziej przyjazne dla środowiska i stanowią dobrą podstawę dla roślin, które mogą się po nich wspinać. Lista ekranów ogrodowych firmy Screwfix pokazuje, jak wiele z nich jest wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak trzcina i bambus. Bambus blokuje wiatr i pomaga zapewnić cień dla bardziej wrażliwych roślin rosnących pod nim. Można także zainstalować pionową kratkę z drewna, która będzie zachęcać do wzrostu pnączy lub roślin pnących. Rośliny pnące, takie jak powojnik, bluszcz, róża czy figowiec pnący, doskonale nadają się na kraty, ponieważ splatają się z belkami. Jeśli masz mało miejsca, możesz także rozważyć podniesione grządki lub ekologiczne pojemniki, które pomogą zapewnić wysokość.

Related Post Jak uprawiać marchew: Przygotowanie gleby, sadzenie i zbiory

Uprawa żywego ogrodzenia

Czas potrzebny do wyhodowania żywego ogrodzenia zależy od użytych roślin, ale należy liczyć się z tym, że rośliny będą rosły przez rok lub dłużej, aby uzyskać pożądany efekt. The Spruce zaleca uprawę wierzb krzewiastych, ponieważ są one łatwe do posadzenia i szybko rosną. W ciągu trzech lat osiągają wysokość od 15 do 25 stóp. Posiadanie żywego ogrodzenia wymaga jednak ciągłego przycinania, aby utrzymać je w pożądanym kształcie i wysokości. Przycinanie nie jest jednak trudne, ponieważ jest to czynność podobna do pielęgnacji zwykłego żywopłotu.

Względy środowiskowe

Posiadanie żywego ogrodzenia może przynieść właścicielom domów wiele pozytywnych korzyści. Po pierwsze, żywe ogrodzenie jest zwykle bardziej estetyczne niż tradycyjne. Blokuje ono także brud i zanieczyszczenia pochodzące ze świata zewnętrznego. Oprócz tego systemy korzeniowe żywych ogrodzeń pomagają utrzymać zdrową glebę, stabilizując ją. Jest to szczególnie pomocne w przypadku ogrodów, w których uprawia się warzywa. Działają one również jako wiatrochrony i zapobiegają wysychaniu gleby lub erozji spowodowanej wiatrem. Zwiększa to plony, jeśli w ogrodzie uprawia się warzywa, zioła lub kwiaty.

Ogólnie rzecz biorąc, większa liczba roślin pomaga stworzyć lepsze środowisko dla Ciebie i Twojej okolicy. Ważne jest, aby pamiętać, że ogród ma wpływ na środowisko. To, co dzieje się na naszych podwórkach i w ogrodach, choćby najmniejsze, może przyczynić się do zmiany klimatu. Budowa żywego ogrodzenia może być naszym małym wkładem w czystszą, bardziej zrównoważoną ekologicznie Ziemię.

Bio autora: Martin Powell pisze o ogrodach i stylu życia. Współpracuje z wieloma stronami internetowymi i blogami jako wolny strzelec.