Porady

#

Ogród wertykalny - zielona ściana do wnętrz - jak zrobić ją samemu?

  • 1 września 2021

Ogród wertykalny - Skąd wziął się pomysł? Ogród wertykalny może być również nazywany zieloną ścianą, lub ogrodem pionowym. Za pomocą tych synonimów można określić specyficzne cechy ogrodu wertykalnego. Patrick Blanc, wizjoner i znany architekt, stworzył pierwsze ogrody wertykalne pod koniec lat 70. Friedensreich Hundertwasser, wizjoner i architekt, 10 lat później opublikował w Wiedniu manifest o innowacyjnej architekturze budynków, która łączyła się z roślinami. Postęp technologiczny w branży budowlanej był niezbędny, aby ich pomysły stały się rzeczywistością. Pierwsze projekty Patrica Blanca zostały zrealizowane dopiero w 1994 roku. Na wystawie ogrodów w Chaumont sur Loire powstał ogród wertykalny. Największa sława Patricka przyszła, gdy stworzył pionową roślinę dla muzeum Quai Branly w Paryżu. Ci dwaj mężczyźni są dziś uważani za ojców i założycieli zielonych dachów i ogrodów wertykalnych. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest najlepszym przykładem integracji roślin z architekturą budynku w Polsce. Został zaprojektowany przez Irenę Bjerską i oddany do użytku w 2002 roku. Koncepcja ogrodu wzorowana jest na paryskim parku Citroena. Przestrzeń ogrodu podzielona jest na kolory: karminowy, złoty, srebrny i niebieski.

Ogród wertykalny w galerii.

Ogród wertykalny w biurze. Zielone ściany są często stosowane w przestrzeni publicznej. Pierwotnym celem pierwszych ogrodów wertykalnych było wykorzystanie dużych przestrzeni pionowych w mieście i dodanie roślinności. Trudno jest znaleźć teren odpowiedni dla tradycyjnego ogrodu w tak gęsto zaludnionym obszarze, jakim jest miasto. Odkryto jednak, że roślinność ma ogromny wpływ na jakość i życie mieszkańców miast. Opracowano nowe rozwiązania technologiczne, które pozwoliły na jej wprowadzenie. Wiszące ogrody to inne określenie dla ogrodów wertykalnych. Termin ten zawiera uproszczoną wersję ogrodu wertykalnego. Wiszące ogrody, lub zielone ściany, są użytecznymi żywymi ścianami. Można je wykorzystać do dekoracji balkonów, tarasów lub wnętrz, a także do zapewnienia cienia przed sąsiadami. Pionowe ogrody mogą być wykorzystywane do dodawania zieleni do budynków. Mozaika w ogrodzie wertykalnym Może być wykorzystana jako piękna dekoracja ogrodu i przestrzeni publicznej. Ogrody wertykalne we wnętrzach: Zalety i wady. Pomysł zielonej ściany był popularny, więc łatwo jest go dostosować do wnętrz. Zielone ściany można spotkać zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i w przestrzeniach publicznych, takich jak kawiarnie, centra handlowe czy biura. Zielone ściany to wyjątkowa dekoracja, która przyciąga uwagę do przestrzeni.

Czy są jakieś wady takiej konstrukcji?

Pionowe ogrody we wnętrzach. Częstym problemem jest obawa, że do pomieszczenia dostanie się wilgoć. Obawy te są jednak bezpodstawne. Prawidłowo wykonany ogród rustykalny nie ma kontaktu ze ścianami. Woda jest albo odizolowana od ściany, albo krąży w obiegu zamkniętym, jeśli posiada system nawadniania. Na jakość powietrza w pomieszczeniu duży wpływ mają rośliny, które do niego wprowadzimy. Rośliny zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W gorące dni temperatura wewnątrz pomieszczenia obniża się. Ważne jest, aby pamiętać o pozytywnym wpływie roślin na nasze zdrowie. Co zrobić z ogrodem wertykalnym we wnętrzu? Łatwo jest zainstalować pionowy ogród w swojej przestrzeni życiowej. Przed zainstalowaniem zielonej ściany, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Po pierwsze, musimy zainstalować solidną izolację przeciwwilgociową. Jest ona zazwyczaj wykonana z tworzywa sztucznego i często wyposażona w system mocowania dla roślin. Pamiętajmy, że zielona ściana mierzy około jednego metra kwadratowego i może zawierać wiele roślin, podłoża, konstrukcji, wody. Często jest to od kilku do kilkunastu kilogramów. Jest to spore obciążenie, które musi wytrzymać ściana i o czym również powinniśmy pamiętać planując budowę. Najłatwiejsze w utrzymaniu są zielone ściany z systemem nawadniającym. W pobliżu ogrodu wertykalnego powinno znajdować się gniazdko, dzięki któremu będziemy mogli włączać system nawadniający. Pionowy ogród na ścianie Ta zielona ściana tworzy wspaniały obraz w przestrzeni mieszkalnej.

Pionowy ogród na balkonie lub tarasie?

Pionowy ogród może być używany jako dekoracja do wnętrza i ogrodu. Ten rodzaj dekoracji może być stosowany na tarasie lub balkonie. Jest to możliwe nawet w małych pomieszczeniach. Zielona ściana, która jest umieszczona na tarasie lub balkonie wykorzystuje pionowe powierzchnie, które bez niej byłyby zupełnie puste. Dzięki temu możemy dodać do ogrodu więcej roślin. Ogrody wertykalne na balkonach i tarasach można wykorzystać jako ogrodzenie. Jest to piękna forma żywego ogrodzenia, która zapewni nam prywatność, a także ozdobi ogród. Bez pozwolenia ogrodzenie nie może przekraczać 220cm wysokości. Aby postawić ogrodzenie powyżej tej wysokości, musimy uzyskać pozwolenie. Zielony, wiszący ogródek można umieścić na tarasie lub balkonie. Pozwala on na uprawę niektórych warzyw i roślin jadalnych w sposób bardziej poręczny niż tradycyjne płaskie grządki. Pionowy ogród na konstrukcji: Wisząca zielona ściana to dobry wybór dla ogrodu. Jak zrobić ogród wertykalny. Ogród wertykalny może być stworzony przez nas. Dzięki temu możemy obniżyć koszty zlecając budowę takiej ściany profesjonalistom. Koszt może się wahać od 1000 zł za metr kwadratowy w górę. Można też zaoszczędzić znaczne pieniądze robiąc to samemu. Ostateczna cena będzie zależała od wielu czynników - zastosowanych systemów i roślin, a także konstrukcji nośnej. Lokalizacja ogrodu wertykalnego Zacznijmy od wyboru ściany nośnej dla lokalizacji ogrodu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że ogród nie zostanie uszkodzony przez duże obciążenie. Dla większości roślin doniczkowych najlepsze jest światło rozproszone. We wnętrzach należy wybrać lokalizację, która ma bezpośrednie światło słoneczne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. Budowa pionowego ogrodu - ważne pytania Planując projekt pionowego ogrodu, ważne jest, aby określić, jak duży będzie ogród. Jakie rośliny chcesz uprawiać? (Ozdobne lub jadalne).